Conducere

Locţiitor

General de brigadă dr. Adrian SOCI




Data naşterii - 25 martie 1965
Locul naşterii - localitatea Săboani, jud. Neamţ
Cetăţenia - română
Starea civilă - căsătorit, 1 copil

Studii:
- Colegiul liceal militar "Ştefan cel Mare" - Câmpulung Moldovenesc - 1979 - 1983;
- Şcoala Militară de Ofiţeri activi "Nicolae Bălcescu" Sibiu - 1986;
- Cursurile Universităţii Naţionale de Apărare (AISM);/ Facultatea de Comandă şi Stat Major Trupe de Uscat, învăţământ la zi - 1992 - 1994, obţinând diplomă de licenţă în ştiinţă militară;
- Curs de perfecţionare a pregătirii ofiţerilor pe linie mobilizare, personal şi evidenţă efective la Corpul 3 Armată "Mihai Viteazu" în iulie 1998;
- Curs de limbă engleză organizat de Centrul Secundar de Perfecţionare al Statului Major al Forţelor Terestre, perioada iunie - octombrie 2003;
- Participarea la exerciţiul multinaţional de instruire "EURO ASIAN STAR 2004" organizat în Istambul Turcia în iunie 2004, fiind încadrat pe funcţia de şef S2 la comandamentul unei Brigăzi multinaţionale;
- Curs de perfecţionare a abilităţilor de comunicare în limba engleză organizat de CANADIAN FORCE LANGUAGE SCHOOL - (Det.) Borden - ONTARIO, CANADA în perioada ianuarie - iunie 2006 obţinând certificat de competenţă lingvistică conform STANAG 2.3.3.2;
- Curs postuniversitar de conducere în Managementul Educaţional al Resurselor Apărării şi Achiziţiilor/UNAp, octombrie 2008 - februarie 2009;
- Colegiul de Apărare NATO, la Roma, ITALIA, februarie - iulie 2009 (Senior course 114);
- Doctor în ştiinţă militară şi informaţii, 2010.

Funcţii îndeplinite:
- 1986 - 1992 - comandant pluton şi comandant companie la U.M. 01027 Piatra Neamţ şi U.M. 01630 Drobeta Turnu Severin;
- 1994 - 1995 - comandant batalion în cadrul Regimentului 114 Mecanizat Rahova;
- 1995 - 1997 - şef birou pregătire pentru luptă în Batalionul 115 Infanterie/Brigada 114 Infanterie Moto;
- 1997 - 2000 - şef stat major la Batalionul 115 Infanterie/Brigada 114 Infanterie Moto;
- 2000 - 2002 - şef al personalului în Comandamentul Brigăzii 114 Infanterie Moto;
- 2002 - 2004 - ofiţer 2 Birou planificare operaţii/Secţia operaţii/Comandamentul Corpului 1 Armată Teritorial "Ioan Culcer";
- 01.03.2004 - 01.10.2009 comandant al Batalionului 300 Infanterie Mecanizat "Sfântul Andrei";
- Ianuarie - iulie 2005 - comandant Batalion Manevră, misiunea ENDURING FREEDOM TO Afganistan;
- Ianuarie - iulie 2008 - comandant Batalion Manevră, misiunea ISAF III TO Afganistan;
- 01.10.2009 - 05.12.2013 - şef de stat major al Brigăzii 9 Mecanizată "Mărăşeşti";
- 05.12.2013 - 26.10.2016- Comandant al Brigăzii 9 Mecanizată "Mărăşeşti";
- 26.10.2016 - împuternicit locţiitor al comandantului Diviziei 2 Infanterie "Getica".

Misiuni internaţionale:
- ENDURING FREEDOM VI Afganistan, 09.01 - 12.07.2005;
- CENCOOP CAX 2007, Multinational Batalion Commander, Bucureşti, 2007;
- Batalionul de manevră Zabul, etapa a III ISAF, Afganistan, 11.01 - 26.07.2008.

Ordine, medalii, premii şi diplome:
- Semnul onorific în Serviciul Patriei pentru 20 de ani de activitate, conferit prin Decretul nr. 1214 din 01.11.2006;
- Virtutea militară în grad de cavaler, Decretul nr. 1091 din 15.08.2004 (cu însemne pentru militari);
- Emblema de Merit a Forţelor Terestre, Decretul nr. 504 din 05.08.2008;
- Bronze Medal - SUA, 2005, oferită de comandantul Brigăzii "BRONCO", col. Petersen JASON;
- Credinţa andreiană - Episcopia "Dunării de Jos", 2005;
- Virtutea militară în grad de cavaler, Decretul nr. 745 din 27. 07 2008 ( cu însemne pentru război);
- Medalia "NATO - non article five" - AFGANISTAN, 2008;
- Emblema de Onoare a SMG conform SPD 22 din 08.10.2009.

CV-ul (în română)                                                                                             Tipareşte CV-ul Tipăriţi

2017 - Divizia 2 Infanterie "Getica" | Ultima actualizare: 14 martie 2017
Realizare site: Biroul Informatică
Administrare conţinut: Compartimentul Informare şi Relaţii Publice